Są sytuacje, w których łóżko rehabilitacyjne jest przedmiotem niezbędnym dla podniesienia komfortu pacjenta leżącego. Może się ono także sprawdzić w przypadku osób, które z różnych względów większość swojego dnia muszą spędzać w pozycji leżącej np. na skutek złamania nogi w odcinku udowym. Łóżko rehabilitacyjne jest takim osobom potrzebne tylko przez pewien czas, więc jego zakup nie jest konieczny. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Łóżka rehabilitacyjne Dąbrowa Górnicza - wypożyczalnia pod ręką
Przede wszystkim, jeśli potrzebne Ci łóżko rehabilitacyjne, to najprawdopodobniej nie masz czasu na to, by na nie długo czekać, ale chciałbyś jak najszybciej ustawić je w swoim mieszkaniu. Stąd też oczywiste jest, że zakup łóżka zajmie zdecydowanie więcej czasu niż jego wypożyczenie. Musiałbyś poświęcić sporo wysiłku i cennych godzin na to, by porównać dostępne modele, ich parametry, wymiary i dodatkowe funkcje. Porównać należy też ceny, a na koniec też upewnić się jak wygląda ich dostępność. Bardzo możliwe, że na łóżko, na które się zdecydujesz, trzeba będzie czekać nawet kilka tygodni. To zdecydowanie za długo. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty lokalnej wypożyczalni, która niezbędny sprzęt medyczny ma dostępny od ręki lub po krótkim okresie oczekiwania. Dzięki temu nie musisz martwić się tym, że zorganizowanie opieki nad chorym w Twoim mieszkaniu nie przebiegnie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Okazja do wypróbowania sprzętu
Na pewno wiesz, że łóżka rehabilitacyjne są różne. Wystarczy krótki research, by przekonać się, że mogą one mieć różne wymiary, a nawet dodatkowe funkcje. Różnią się też od siebie wyglądem. Dlatego, zamiast wydawać duże pieniądze na zakup własnego łóżka, możesz najpierw je wypożyczyć i wypróbować. Dzięki temu przekonasz się w praktyce, na jakich funkcjach i cechach łóżka zależy Ci najbardziej. Dowiesz się też, czy osobie korzystającej z łóżka jest na nim wygodnie, bo to przecież jest najważniejsze w tym wypadku. Oczywiście upewnisz się też, że wymiary łóżka rehabilitacyjnego są odpowiednio dobrane do rozmiarów pacjenta oraz wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt został ustawiony. Jeśli w pokoju będzie za ciasno, to konieczne będzie znalezienie lepszego miejsca na łóżko.
Konkretne oszczędności
Najprawdopodobniej łóżko rehabilitacyjne nie jest potrzebne Ci na stałe. Być może po prostu przyda się podczas dochodzenia pacjenta do siebie np. po urazie, kontuzji czy planowanej operacji, a później będzie stało puste. Nie ma więc sensu inwestowania sporej kwoty w zakup łóżka tylko po to, by korzystać z niego przez kilka tygodni czy nawet miesięcy. Lepszym rozwiązaniem jest jego wynajęcie i zapłacenie jedynie części wartości łóżka. Kiedy już nie będzie Ci potrzebne, zwrócisz je do wypożyczalni, by po dezynfekcji i wyczyszczeniu mogło trafić do kolejnej osoby, której ułatwi powrót do formy. Docelowo oznacza to spore oszczędności i uniknięcie problemu zagospodarowania niepotrzebnego już sprzętu. Po co masz zastanawiać się, gdzie je oddać, przechowywać lub odsprzedać? Po prostu zwróć łóżko do wypożyczalni i więcej o nim nie myśl.
Jak wybrać? - sprawdź wymiary łóżka rehabilitacyjnego
Jeśli chodzi o łóżko rehabilitacyjne, to bardzo ważne są jego wymiary. Najczęściej wymiary łóżka rehabilitacyjnego zewnętrzne - około: 210 cm x 100 cm. To rozmiar zbliżony do zwykłego łóżka dla jednej osoby. Dorosła osoba o przeciętnym rozmiarze z pewnością będzie mogła swobodnie w nim odpoczywać. Szerokość ta ułatwi także współpracę z fizjoterapeutą oraz wykonywanie czynności higienicznych. Na zbyt szerokim materacu po prostu jest trudniej dostać się do znajdującej się na nim osoby. Wspomniane łóżko rehabilitacyjne to w rzeczywistości leżysko dwu-segmentowe o wymiarach 200 cm x 90 cm. Oznacza to, że stelaż składa się z dwóch segmentów, których ustawienie można zmieniać, by dopasować je do aktualnych potrzeb pacjenta. Przykładowo można unosić jego plecy po to, by przyjąć dobrą postawę do spożywania posiłków czy oglądania telewizji. W niektórych modelach łóżek możliwe jest także unoszenie segmentu, na którym spoczywają nogi. W niektórych schorzeniach jest to wskazane np. by zmniejszyć opuchliznę nóg. Może to też być przydatne podczas przeprowadzania terapii przez fizjoterapeutę lub samodzielnych ćwiczeń pacjenta. Warto też zwrócić uwagę na ruchome barierki po obu stronach łóżka. Dzięki nim nie ma ryzyka, że pacjent spadnie z łóżka i zrobi sobie krzywdę. Barierki z obu stron umożliwiają dowolne ustawienie sprzętu i łatwe dopasowanie go do rzeczywistych potrzeb. Jeśli to możliwe warto rozważyć takie ustawienie łóżka, by możliwe było swobodne dojście do niego z obu stron. W takim wypadku najłatwiej jest pomagać pacjentowi w czynnościach higienicznych oraz w ćwiczeniach fizycznych. Takie usytuowanie może być też pomocne w sytuacji, w której konieczne będzie szybkie udzielnie pomocy medycznej pacjentowi. Z tego właśnie powodu w większości szpitali łóżka ustawia się w taki sposób, by umożliwić do nich dostęp z obu stron.