Łóżka szpitalne - oferta Rehavit
Opiekowanie się osobą chorą, która nie może wstawać z łóżka, jest zadaniem niezwykle trudnym. Oprócz oczywiście ogromnej wiedzy z zakresu medycyny i codziennej opieki wymaga to również właściwego sprzętu. A jak łatwo się domyślić, w tym wypadku kluczowe jest posiadanie odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego, które umożliwi nie tylko komfortowe leżenie, ale być może również przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. Czym jednak takie łóżko powinno się charakteryzować?
Co musi zapewnić łóżko rehabilitacyjne?
Jak łatwo zauważyć, łóżko przeznaczone do rehabilitacji nie może być pierwszym z brzegu przypadkowym łóżkiem. Nawet zwykle łóżka szpitalne nie będą się do takich zadań nadawały, ponieważ mogą nie spełniać głównych założeń, które są wymagane. Jakie to jednak założenia?
Dobre łóżko rehabilitacyjne musi przede wszystkim zapewnić osobie chorej maksymalnie dużo komfortu i skuteczną rekonwalescencję. Podczas bardzo długiego przebywania w łóżku, nie ma mowy o tym, aby było ono niewygodne lub też w jakikolwiek sposób pogarszało komfort pacjenta. Dodatkowo łóżko to musi być dla pacjenta bezpieczne. Z oczywistych względów nie da się uniknąć prędzej czy później przykładowo odleżyn, lecz łóżko za sprawą swojej budowy musi być pod tym względem neutralne dla pacjenta. Przykładowo dobrze by było, żeby było wyposażone w specjalny materac antyodleżynowy, a także w poręcze, które uniemożliwią pacjentowi wypadnięcie z niego. Na koniec warto pamiętać, że łóżko rehabilitacyjne musi umożliwić lekarzom i opiekunom, możliwość łatwego i co ważne, skutecznego realizowania opieki i procesów leczenia i rehabilitacji.
Czy warto wybrać model elektryczny?
Jeśli chce się zapewnić maksymalną wygodę choremu, jak i osobom, które będą się nimi opiekowały, poleca się wybranie modelu elektrycznego. Czym takie łóżko się charakteryzuje? Wyposażone jest ono w elektryczne siłowniki, które umożliwiają za pośrednictwem pilota regulowanie i ustawianie względem aktualnych potrzeb pozycji łóżka w wielu płaszczyznach. Pacjent może samodzielnie ustawić sobie pozycję leżącą, pozycję siedzącą, czy też nieco pochyloną. Dodatkowo takie łózko wyposażone jest w specjalne barierki zabezpieczające, a także w wysprzęglik, który może choremu ułatwić podnoszenie się, ale też i samodzielne schodzenie z łóżka.
Rzecz jasna cena takiego łóżka nie należy do najniższych. Przeglądając różnego rodzaju oferty, zauważyć można, że koszt nowego łóżka rehabilitacyjnego z elektrycznymi siłownikami, to około 1500-2000 złotych, co dla wielu osób może stanowić zbyt duży wydatek. A to i tak jedno z podstawowych łóżek, ponieważ te najbardziej zaawansowane, które wyposażone będą w regulacje wysokości, segmentu pleców i nóg, lub nawet szerokości, potrafi kosztować kilkanaście tysięcy złotych.
Nowe czy używane?
Nic więc dziwnego, że tak często pada pytanie - kupować, a może wypożyczać? Na rynku istnieje wiele firm, które oferują czasowy wynajem łóżek rehabilitacyjnych. Dobrej jakości łóżko elektryczne to wydatek około 150 złotych miesięcznie. Rzecz jasna przed odbiorem sprzętu podpisywana jest umowa i pobierana kaucja na poczet powstania ewentualnych zniszczeń, tak więc ktoś, kto nie dysponuje większą gotówką, tak czy inaczej może mieć trudności w wypożyczeniu takiego łóżka. Nie mniej jest to bardzo dobra alternatywa dla osób, które czasowo potrzebują łóżka rehabilitacyjnego. Chorzy, którzy będą go używali przez dłuższy czas, a być może i do końca życia, powinni jednak zainteresować się posiadaniem takiego łóżka na własność, co znacznie obniży koszt jego zakupu i codziennego używania.